Worship Calendar

Friday night, Saturday Morning, Holidays, and Bar/Bat Mitzvah Services

Please see the most recent Temple Topics to confirm, or call the office at 201-512-1983

For our LIVE STREAM of Friday night, holiday, and other special services, click HERE. (You can also watch previous services, which are archived.)

 Click HERE for Candlelighting Times and Parashot (Torah Portions)
Service Schedule:

Friday, September 6             6:30 pm TGIS Shabbat Evening family service

Oneg Shabbat Hosts: the Alpert and Levinsohn families

Birthdays in August & September will be celebrated                    

Saturday, September 7        10:00 am B’nai Mitzvah of Emily Alpert and Andrew Levinsohn

Friday, September 13           7:30 pm Shabbat Evening service

Oneg Shabbat Hosts: the Dweck family

Saturday, September 14      10:00 am Bat Mitzvah of Kate Dweck

Friday, September 20           7:30 pm Shabbat Evening service

Oneg Shabbat Hosts: the Bugni and Weiner families

Saturday, September 21      10:00 am B’nai Mitzvah of Jake Bugni and Stephen Weiner

8:30 pm Pre-S’lichot Program

10:00 pm Havdalah & S’lichot Service of Forgiveness

Held at Beth Haverim Shir Shalom

 Friday, September 27           7:30 pm Shabbat Evening service

Oneg Shabbat Hosts: the Reissman family

Saturday, September 28      10:00 am Bat Mitzvah of Jordana Reissman

Sunday, September 29         7:30 pm Erev Rosh Hashanah service

Monday, September 30       Rosh Hashanah services

Please refer to High Holiday tickets for service schedule throughout the day

Tuesday, October 1              9:15 am 2nd Day Rosh Hashanah service

Friday, October 4                 6:30 pm TGIS Shabbat Evening family service

     Birthdays in October will be celebrated

Sunday, October 6               7:00 pm High Holiday Healing Service

Led by Rabbi Ilana Schwartzman and Cantor David Perper

Tuesday, October 8              7:30 pm Kol Nidre service

Wednesday, October 9        Yom Kippur services

Please refer to High Holiday tickets for service schedule throughout the day

Friday, October 11               7:30 pm Shabbat Evening service

Oneg Shabbat Hosts: the Buchalter and Abramson families

Saturday, October 12           10:00 am B’nai Mitzvah of Adam Buchalter and David Abramson

Sunday, October 13             7:00 pm Sukkot Festival service

Monday, October 14            9:00 am Sukkot Morning service

Friday, October 18               7:30 pm Shabbat Evening service

Oneg Shabbat Hosts: the Wunder and Glim families

Saturday, October 19           10:00 am B’nai Mitzvah of Leo Wunder and Matthew Glim

Sunday, October 20             7:00 pm Simchat Torah/Consecration service

Monday October 21             9:00 am Simchat Torah Yizkor service

Friday, October 25               7:30 pm Shabbat Evening service

Oneg Shabbat Hosts: the Hayes family

Saturday, October 26           10:00 am B’nai Mitzvah of Jacob and Hana Hayes